Od 3 do 6 października 30-osobowa grupa przedstawicieli Działdowa wzięła udział studyjnym wyjeździe do Truskawca – miasta partnerskiego na Ukrainie. Był to najważniejszy punkt realizowanego przez Urząd Miasta Działdowa projektu pn. „Działdowo, Truskawiec – partnerstwo samorządów młodzieżowych”.

Hubertus to święto myśliwych, leśników i jeźdźców. Wśród jeźdźców (Hubertus konny) urządzana jest natomiast gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. lisa, jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, a za rok sam ucieka jako lis. Tak było w minioną sobotę, 12 października na dużej polanie w miejscowości Komorniki koło Działdowa, a organizatorem była stajnia w Malinowie Jerzego Grzeli. Jeźdźcy z wielu stajni spotkali się najpierw w Malinowie, gdzie po krótkim powitaniu przez właściciela stajni, modlitwę odmówił i pobłogosławił jeźdźcom ks. Sławomir z Mławy. Następnie cały orszak uczestników i gości ruszył w kierunku areny pogoni za lisem, jeźdźcy na koniach w siodle, goście bryczkami i powozami. Po krótkiej odprawie i przypomnieniu zasad pogoni rozpoczęła się widowiskowa część Hubertusa.

- Na polanie widoczne są trzy miejsca oznakowane taśmą i są to tzw. lisie nory. Kiedy uciekający jeździec zatrzyma się w tych norach, to znaczy, że go nie wolno tam gonić. Po krótkim odpoczynku jeździec rusza ponownie i dalej trwa pogoń – wyjaśnił nam Jerzy Grzela.

Więcej w aktualnym wydaniu TD. 

Wszystko na to wskazuje, że powiat działdowski będzie miał swojego przedstawiciela w Sejmie. Zostanie nim Robert Gontarz z Tuczek, który zajął 4. miejsce na liście PiS z liczbą 7702 głosów. Z nieoficjalnych jeszcze informacji wynika, że posłami z okręgu elbląskiego zostaną również: Leonard Krasulski, Jerzy Wilk, Zbigniew Babalski (wszyscy PiS), Elżbieta Gelert, Jacek Protas (KO) oraz Monika Falej (Lewica).

Znamy oficjalne wyniki ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych w okręgu elbląskim. Senatorem RP na kolejną kadencję została Bogusława Orzechowska z PiS, która zdobyła 41.98 % głosów. Stanisław Gorczyca z KO otrzymał 35,9 % głosów, a jedyny kandydat z naszego powiatu - Janusz Bielecki - 13,82%

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Działdowie organizuje kolejny rajd rowerowy, który odbędzie się w niedzielę, 29 września. Trasa rajdu przebiegać będzie ulicami Działdowa: pl. Mickiewicza, Poprzeczna,
pl. 1 Maja, Kochanowskiego, Osiedleńcza, Księżodworska i dalej przez miejscowości: Księży Dwór, Kurki, Rywociny, Petrykozy, Łążek, Gnojno, Gnojenko, Prusinowo, Księzy Dwór . Wjazd do Działdowa ul. Księżodworską, Osiedleńczą, Kochanowskiego, Pl. 1-go Maja, Skłodowskiej, Pocztową, Jagiełły, Kościuszki, Męczenników, Wolności, Parkową do parku HDK. Początek rajdu o godzinie 11. z pl. Mickiewicza, zakończenie rajdu przewidziane jest na godzinę 14. Trasa rajdu wynosi około 30 km.

Zapisy przyjmowane są w biurze Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji ul. Robotnicza 10 do 27 września do godziny 13. Więcej na stronie www.mosirdzialdowo.pl.

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!