Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla gmin, powiatów oraz województw. Z naszego powiatu najlepiej wypadło miasto Działdowo, jednak najwyższy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym uzyskała gmina Płośnica.

Podstawę obliczeń ministerstwa, służących do ustalenia wysokości „janosikowego”, stanowią dane o dochodach podatkowych gmin za 2016 rok, w tym dochody z podatku od nieruchomości i opłat, a także udziały we wpływach z CIT i PIT. Podobnie jak w latach ubiegłych w zestawieniu gmin z naszego powiatu najlepiej wypadło miasto Działdowo, gdzie tzw. wskaźnik G wynosi 1408,18 zł na osobę. W porównaniu z poprzednim rokiem kwota ta wzrosła o blisko 110 zł, zaś z rokiem 2014 o 300 zł. - Obecnie gwałtowny wzrost wskaźnika G jest konsekwencją bogacenia się mieszkańców Działdowa, których dochody z tytułu pracy w ostatnich latach wzrosły, co spowodowało wzrost udziału gminy w podatku dochodowym od osób fizycznych. Obrany przez nas kierunek rozwoju przedsiębiorczości będziemy kontynuować – skomentował publikację ministerstwa finansów burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński.

Lepiej niż w roku poprzednim wypadła także gmina Płośnica, która od kilku lat pnie się w górę. W 2014 roku gmina zarządzana przez wójta Krzysztofa Groblewskiego miała wskaźnik G na poziomie 751,66 zł, a teraz obliczono go na 1 255,65 zł. W porównaniu z ostatnim rokiem suma ta wzrosła o ok. 310 zł.

Więcej w TD nr 48 z 28 listopada 2017r. 

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!