W poniedziałek, 15 stycznia w Działdowie odbyła się premiera filmu o niemieckim obozie koncentracyjnym KL Soldau zrealizowanego przez Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” w Działdowie przy współudziale środków finansowych Gminy i Miasta Działdowo.

W pokazach premierowych wzięła udział młodzież z działdowskich szkół, byłe więźniarki obozu Krystyna Gajewska i Teresa Krowicka, biskup diecezji toruńskiej Wiesław Śmigiel oraz senator RP Bogusława Orzechowska. Spotkanie poprowadził Piotr Szubarczyk, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Film został zrealizowany przy współudziale byłych więźniów obozu Soldau oraz specjalistów z dziedziny historii, teologii i filozofii. Dzięki temu możemy poznać historię obozu w Działdowie z dwóch perspektyw - jako miejsca wielkich tragedii pojedynczych osób oraz jednego z wielu rozwiązań i narzędzi służących do realizacji niemieckiej polityki eksterminacyjnej. Za scenariusz filmu byli odpowiedzialni: Maria Cegiełka, Andrzej Rutecki, Andrzej Reszka i Zenon Gajewski, reżyserem i montażystą jest Maria Cegiełka. Warto podkreślić ogrom pracy włożonej w przygotowanie filmu.

Jak mówią członkowie stowarzyszenia, produkcja wpisuje się w ich cele statutowe, jakimi są: edukacja historyczna, pielęgnowanie kultury i tradycji polskiej, propagowanie wartości chrześcijańskich oraz postaw patriotycznych. Inicjatywa ta ma przyczyniać się do popularyzacji historii związanej z niemieckim obozem Soldau, podtrzymywania pamięci o wszystkich jego ofiarach oraz zwiększenia wrażliwości społecznej związanej z koniecznością upamiętnienia tego miejsca. Stowarzyszenie zapowiada, że będzie czyniło prace nad kolejnymi filmami.

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!