Od stycznia 2018 r. wszyscy zarejestrowani podatnicy VAT czynni, rozliczający podatek VAT, mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT i przesyłania jej elektronicznie, wraz deklaracją VAT, jako Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT).

- Dane do utworzenia pliku są pobierane bezpośrednio z systemu finansowo-księgowego firmy, jeśli z takiego korzysta. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeżeli podatnik rozlicza się kwartalnie. JPK_VAT można wygenerować i wysłać samodzielnie, może to zrobić także księgowy lub biuro rachunkowe - mówi naczelnik Urzędu Skarbowego w Działdowie Katarzyna Kowalczyk.

Ministerstwo Finansów udostępnia bezpłatne i bezpieczne narzędzia do utworzenia i wysłania JPK_VAT. Wszelkie informacje oraz niezbędną aplikację można pobrać na stronie www.jpk.mf.gov.pl. Do uwierzytelnienia i przesłania pliku potrzebny jest bezpłatny Profil Zaufany eGO lub podpis kwalifikowany. W celu założenia bezpłatnego Profilu Zaufanego trzeba wejść na stronę www.pz.gov.pl lub udać się do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo osoby fizyczne do końca grudnia 2018 r. będą mogły podpisać plik JPK_VAT danymi autoryzowanymi (kwotą przychodu za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy) – rozwiązanie analogiczne jak przy podpisywaniu zeznań PIT lub deklaracji VAT.
Za niezłożenie w terminie i elektronicznie JPK_VAT mogą grozić sankcje przewidziane w Kodeksie karnym skarbowym.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z pracownikami Urzędu Skarbowego w Działdowie: tel. 23 696 01 46, 23 696 01 45, 23 696 01 35, 23 696 01 48.

Dodatkowo w dniach 17 i 24 lutego 2018 r. (soboty) w Urzędzie Skarbowym w Działdowie, w godz. od 9.00 do 13.00 odbędą się „Dni Otwarte”. W czasie ich trwania będzie można uzyskać informację o JPK_VAT oraz pomoc przy zakładaniu Profilu Zaufanego. Będzie też można złożyć zeznania podatkowe za 2017 r.

 

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!