W środę, 21 lutego obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół nr 1 w Działdowie postanowili uczcić ten dzień wyjątkowo, próbując odnaleźć własne korzenie… w języku.

Paweł Świątek – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie oraz Katarzyna Burchacka – nauczycielka języka polskiego zorganizowali spotkanie z Piotrem Szatkowskim, miłośnikiem i badaczem gwary mazurskiej, a także absolwentem liceum przy Grunwaldzkiej. Zaproszony gość opowiedział młodzieży o uwarunkowaniach historycznych oraz o wpływach językowych na Warmii i Mazurach, a szczególnie na Działdowszczyźnie. Uczniowie mieli okazję posłuchać gwary mazurskiej i ze zdumieniem odkrywali, że Mazurská Gádkä (mowa Mazurów) jest etnolektem, który wciąż pozostaje żywy, gdyż niektóre słowa, choć używane rzadko i przez osoby starsze, znają z domów rodzinnych. - Zachęcamy do własnych badań językowych i historycznych, bo przecież, historia i język kształtują naszą tożsamość – mówią organizatorzy.

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!