W piątek, 18 maja miała miejsce promocja albumu twórczości Andrzeja Walaska. Wydanie składa się z reprodukcji blisko 200 obrazów, które powstały w 40 letnim okresie jego pracy twórczej, dlatego musiał dokonać trudnego wyboru z mnóstwa dzieł, które dotąd namalował.

Na ich oryginalność miały wpływ liczne podróże artystyczne do muzeów i galerii europejskich, czyli istotnie do korzeni malarstwa również współczesnego. Stanowiły też okazję do pogłębienia wiedzy, licznych zauroczeń pięknem, ale także do polemik z dziełami wielkich mistrzów. Poprzez owe kontakty, udział w licznych plenerach poszukiwał własnej formy. Wspomniane bogactwo obrazów, również tematów, kolorów, polemik przedstawił w kilku rozdziałach i cyklach tematycznych: abstrakcja, architektura, akty, pejzaże, martwa natura, motywy antyczne, biblijne i inne.

Wydaje mi się, że p. Andrzejowi najbliższe jest malarstwo ekspresyjno-emocjonalne z elementami abstrakcji, gdyż, jak pisze, dla niego „natura jest punktem wyjścia do konstruowania układów form i znaków”, dlatego tworzy i wprowadził do albumu obrazy nieco odprzedmiotowione, odrealnione, nadając im „nowe życie”. Zrezygnował z odtwarzania natury na rzecz jej interpretacji, tworzenia nowej jakości wzbogaconym własnym odczuciem.

Na wielu wystawach pokazywał mnóstwo podobnych pejzaży związanych uczuciowo nie tylko z jego małą ojczyzną, ale także efekty artystyczne licznych plenerów, stąd piękne obrazy przedstawiające krajobrazy nie tylko Grzybin, Burkatu, zaułków Działdowa, ale także Mazur, Dąbrówna, Gabaczewa. Zapadł mi w pamięć odrealniony nieco pejzaż przedstawiający wieszanie bielizny przez zgrabną, młodą dziewczynę, skromnie ubraną na tle krajobrazu zawierającego odrealnione drzewa i krzewy, w głębi zamek, ale na pierwszym planie wiesza pranie młoda kobieta, która dodaje uroku ładnej całości. Jest w albumie wiele aktów, które mogą się podobać, dlatego także warto go być może nawet kilka razy obejrzeć.

Więcej w dzisiejszym wydaniu TD. 

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!