Rada Miasta Działdowo podjęła uchwałę w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na obszarze dotyczącym terenów położonych pomiędzy ul. Gminną i ul. Przemysłową. Oznacza to, że ze strony miasta wykonane zostały już wszystkie formalności niezbędne do rozpoczęcia budowy Zakładu Karnego.

Prace przygotowujące do tej dużej inwestycji trwały rok. Potrzebne były bowiem zmiany w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, a także miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym dokonano ich na ostatniej sesji. W między czasie Służba Więzienna przejęła w trwały zarząd od ówczesnej Agencji Nieruchomości Rolnych działkę o powierzchni 18,5 ha. Kiedy rozpocznie się budowa? Tego jeszcze nikt dokładnie nie wie, jednak wiadomo, że prace w Działdowie są najbardziej zaawansowane ze wszystkich, które mają być tworzone w ramach programu modernizacji służby więziennej w latach 2017-2020. Dodatkowo w Działdowie nie ma protestów mieszkańców, a z tym boryka się chociażby Brzeg, gdzie ma zostać zorganizowane referendum w tej sprawie.

W ramach inwestycji, która kosztować może nawet 250 mln zł, powstanie kompleks, w skład którego wchodzić będą trzy pawilony mieszkalne dla 850 skazanych oraz trzy hale produkcyjne, a także miejsce widzeń z bliskimi czy budynki administracyjne. Całość zajmować ma 18,5 hektara. Hale produkcyjne będą budowane pod konkretnego przedsiębiorcę, którego służba więzienna wybierze w odpowiednim postępowaniu. Stworzenie hal sfinansuje służba więzienna, wyposażenie zapewnić będzie musiał kontrahent. Hale zostaną wydzierżawione. Wraz z otwarciem Zakładu Karnego w Działdowie automatycznie przestanie istnieć Areszt Śledczy. Wszyscy funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni zostaną przeniesieni w nowe miejsce. Jako, że obecna jednostka jest mała i pracują w niej 72 osoby, to już teraz wiadomo, iż będą zatrudniane nowe osoby. Jak szacuje dyrektor Marek Bartnicki, budowa nowego zakładu stworzy około 220 nowych miejsc pracy w wielu dziedzinach. Oprócz funkcjonariuszy działu ochronnego potrzebne będą osoby na stanowiskach resocjalizacyjnych. Będą to wychowawcy ds. kulturowo-oświatowych, sportu, psycholodzy, a także terapeuci. Ponadto znajdą się etaty kierowców, konserwatorów, elektryków i podobnych w tym zakresie zawodów. Oczywiście przy takiej liczbie osadzonych musi być zapewniona opieka lekarska, dlatego będą potrzebni także lekarze oraz obsługa medyczna.

Komentarze   

0 #6 Kurt 2018-06-13 12:00
Po kuźwa w Działdowie budować "ciupę"? Nie lepiej starą "ciupę" zrewitalizować? Co zrobicie z Aresztem Śledczym? Będziecie wycieczki oprowadzać a może otworzycie hotel przy Sądzie? :lol: :P
Cytować
0 #5 Kurt 2018-06-13 11:05
Cytuję M:
Cytuję Kurt:
Wy w Działdowie jak coś wymyślicie to aż :-x Ale inwestycje tutaj sprowdzacie. Nie mam zamiaru pracować w "ciupie".

Jak zwykle. Nic się nie podoba.
Wieczne niezadowolenie. :o


Więzienie miałoby się podobać? :D Jestem przeciw takiej inwestycji :P
Cytować
0 #4 Paulina 2018-06-12 16:06
A czy było jakieś głosowanie w tej sprawie kto jest za a kto przeciwko? Nic takiego nie kojarze.
Cytować
0 #3 Mieszkaniec 2018-06-07 20:15
Konsultacje społeczne jeszcze nie były... Powoli z planami, bo będzie trzeba zmieniać na nowo.
Cytować
-1 #2 M 2018-06-07 15:12
Cytuję Kurt:
Wy w Działdowie jak coś wymyślicie to aż :-x Ale inwestycje tutaj sprowdzacie. Nie mam zamiaru pracować w "ciupie".

Jak zwykle. Nic się nie podoba.
Wieczne niezadowolenie. :o
Cytować
-5 #1 Kurt 2018-06-05 23:45
Wy w Działdowie jak coś wymyślicie to aż :-x Ale inwestycje tutaj sprowdzacie. Nie mam zamiaru pracować w "ciupie".
Cytować

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!