Rada Miasta Działdowo podjęła uchwałę w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na obszarze dotyczącym terenów położonych pomiędzy ul. Gminną i ul. Przemysłową. Oznacza to, że ze strony miasta wykonane zostały już wszystkie formalności niezbędne do rozpoczęcia budowy Zakładu Karnego.

Prace przygotowujące do tej dużej inwestycji trwały rok. Potrzebne były bowiem zmiany w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, a także miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym dokonano ich na ostatniej sesji. W między czasie Służba Więzienna przejęła w trwały zarząd od ówczesnej Agencji Nieruchomości Rolnych działkę o powierzchni 18,5 ha. Kiedy rozpocznie się budowa? Tego jeszcze nikt dokładnie nie wie, jednak wiadomo, że prace w Działdowie są najbardziej zaawansowane ze wszystkich, które mają być tworzone w ramach programu modernizacji służby więziennej w latach 2017-2020. Dodatkowo w Działdowie nie ma protestów mieszkańców, a z tym boryka się chociażby Brzeg, gdzie ma zostać zorganizowane referendum w tej sprawie.

W ramach inwestycji, która kosztować może nawet 250 mln zł, powstanie kompleks, w skład którego wchodzić będą trzy pawilony mieszkalne dla 850 skazanych oraz trzy hale produkcyjne, a także miejsce widzeń z bliskimi czy budynki administracyjne. Całość zajmować ma 18,5 hektara. Hale produkcyjne będą budowane pod konkretnego przedsiębiorcę, którego służba więzienna wybierze w odpowiednim postępowaniu. Stworzenie hal sfinansuje służba więzienna, wyposażenie zapewnić będzie musiał kontrahent. Hale zostaną wydzierżawione. Wraz z otwarciem Zakładu Karnego w Działdowie automatycznie przestanie istnieć Areszt Śledczy. Wszyscy funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni zostaną przeniesieni w nowe miejsce. Jako, że obecna jednostka jest mała i pracują w niej 72 osoby, to już teraz wiadomo, iż będą zatrudniane nowe osoby. Jak szacuje dyrektor Marek Bartnicki, budowa nowego zakładu stworzy około 220 nowych miejsc pracy w wielu dziedzinach. Oprócz funkcjonariuszy działu ochronnego potrzebne będą osoby na stanowiskach resocjalizacyjnych. Będą to wychowawcy ds. kulturowo-oświatowych, sportu, psycholodzy, a także terapeuci. Ponadto znajdą się etaty kierowców, konserwatorów, elektryków i podobnych w tym zakresie zawodów. Oczywiście przy takiej liczbie osadzonych musi być zapewniona opieka lekarska, dlatego będą potrzebni także lekarze oraz obsługa medyczna.

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!