W sobotę, 9 czerwca na działdowskim cmentarzu komunalnym uroczyście pochowano niezidentyfikowane szczątki ludzkie - ofiary zamordowane w obozach NKWD i „Soldau” (1939-1945).

Ich kości odnaleziono podczas prac ziemnych w latach 80. XX wieku, podczas badań archeologicznych przeprowadzonych przez działdowskie muzeum w czerwcu 2017 r. na terenie po byłym niemieckim obozie koncentracyjnym KL SOLDAU i byłym Nakazowo-Rozdzielczym Obozie NKWD w Działdowie. Pochówek poprzedziła msza święta, która odbyła się w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej i błogosławionych abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego w Działdowie. Msza poświęcona była modlitwie o ustanie prześladowań chrześcijan oraz o miłosierdzie Boże dla ofiar przemocy w dawnym obozie niemieckim i dawnym obozie NKWD w Działdowie. Mszę odprawił ks. kan. Marian Ofiara. Skrzynia ze szczątkami została złożona w zbiorowej mogile ofiar hitleryzmu na cmentarzu komunalnym w Działdowie. W uroczystości udział wzięli m.in. burmistrz Działdowa, dyrektor i pracownicy działdowskiego muzeum.

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!