14 listopada jest obchodzony Dzień Walki z Cukrzycą. Z tej okazji 17 listopada do Działdowa przyjechało około 400 delegatów z całego kraju, aby wziąć udział w konferencji, która odbyła się w Zespole Szkół w Malinowie.

Wcześniej odprawiona został uroczysta msza św. koncelebrowana w kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. w Działdowie. W trakcie konferencji jej uczestnicy wysłuchali trzech referatów na temat walki z tą groźna chorobą. Swoje wystąpienia zaprezentowały: profesor Anna Czech, profesor Elżbieta Stankiewicz-Bandurska oraz mgr Beata Stepanow. W Polsce w latach 80. ubiegłego wieku zaczęły pojawiać się nowe impulsy organizacyjne, powstawały pierwsze kluby diabetyków. Tak zaczęła rodzić się nowa ogólnopolska organizacja, która przybrała nazwę Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Może się ona pochwalić znaczącymi osiągnięciami: wysoki standard leczenia cukrzycy, prowadzenie na szeroką skalę edukacji diabetologicznej, wyposażenie diabetyków w potrzebny i niezbędny sprzęt, organizowanie turnusów rehabilitacyjno-edukacyjnych, wyposażenie wielu przychodni w niezbędny sprzęt, wydawanie czasopism dla chorych na cukrzycę, samopomoc i integracja chorych, ich rodzin i opiekunów na ogromną skalę, zwiększenie świadomości cukrzycy w społeczeństwie oraz wykrywanie choroby u osób jej nieświadomych podczas różnego typu akcji zdrowotnych. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków jest członkiem Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, którego siedziba mieści się w Brukseli.

Ogólnopolska konferencja odbyła się w Działdowie dzięki staraniom miejscowych władz stowarzyszenia z Władysławem Kubińskim na czele. Głównym organizatorem był Zarząd Główny PSD oraz Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Podczas spotkania zostało odznaczonych wielu działaczy. Złotym medalem za zwycięstwo nad cukrzycą odznaczony został prezes działdowskiego stowarzyszenia diabetyków Władysław Kubiński za 40 lat walki z tą chorobą. Złote odznaki honorowe za zasługi dla PSD otrzymali m.in. Gustaw Marek Brzezin, Paweł Cieśliński, Józef Margalski, Ewa Warecka, Janusz Kaczmarek, Łucja Karbowska, Krystyna Kosek, Ludmiła Jarzynka, Wojciech Karski.
W Działdowie od ponad 20 lat działa PSD Koło Miejsko-Powiatowe.

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!