Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie w październiku i listopadzie zrealizowała projekt „Cała naprzód!”, który uzyskał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Uzyskaliśmy dofinansowanie w kwocie 27 000 zł, a wartość całość całego projektu wyniosła 33 750 zł. W ramach projektu w Bibliotece przeprowadzony został szereg szkoleń dla bibliotekarzy z Działdowa i powiatu działdowskiego z zakresu rozwoju kompetencji osobistych i zawodowych.

Szkolenia miały za zadanie podnieść standard usług oferowanych użytkownikom bibliotek. Założonym celem było uzyskanie przez bibliotekarzy nowych umiejętności, poznanie innowacyjnych form promocji biblioteki i literatury, organizacji ciekawych zajęć dla dzieci i młodzieży, korzystanie z nowoczesnych technologii, rozszerzenie zakresu usług bibliotek i dostosowanie ich do potrzeb czytelników. Szkolenia pozwoliły na odkrycie nowych możliwości rozwoju biblioteki poprzez poszerzenie oferty o działania innowacyjne. Zdobycie przez bibliotekarzy umiejętności inicjowania w bibliotece działań dla różnych grup wiekowych pozwoliło uwzględnić potrzeby edukacyjne i kulturalne dzisiejszych czytelników.

Zadanie objęło 7 szkoleń oraz wizytę studyjną. Zorganizowaliśmy szkolenia na temat grafiki użytkowej, rozwoju w bibliotece, aktywnych metod w pracy z dziećmi, budowania zespołu, metod aktywizujących w pracy z osobami niepełnosprawnymi, zarządzania sobą w czasie oraz budowy oferty kulturalnej dla dzieci i młodzieży.

Dodatkowo pod koniec listopada 34 pracowników bibliotek z Działdowa i powiatu działdowskiego wzięło udział w wyjeździe studyjnym. Odwiedziliśmy Sopotekę, czyli Galerię Kultury Multimedialnej w Sopocie. Wybraliśmy właśnie tą bibliotekę, ponieważ łączy ona w sobie klasyczną bibliotekę z profesjonalnym sprzętem, oprogramowaniem, e-bookami, audiobookami, filmami, płytami winylowymi oraz CD, streamingiem muzycznym a także konsolami do gier. W bibliotece organizowane są także pokazy drukarki 3D.

Należy pamiętać, że współczesny bibliotekarz nie może tylko podawać książek. Pełni on rolę konsultanta, nauczyciela i twórcy zajęć. Musi sprostać wymaganiom oraz oczekiwaniom młodego i dorosłego czytelnika, a przede wszystkim być twórcą dobrej jakościowo, ciekawej biblioteki. Ciągłe uzupełnianie i weryfikacja nabytej wiedzy to niezbędny element utrzymania właściwego poziomu kwalifikacji zawodowych. Nie dotyczy to tylko bibliotek, ale wszystkich innych firm. Bardzo ważny jest ciągły rozwój, dlatego bibliotekarze muszą być krok przed użytkownikami i starać się wyprzedzać ich potrzeby. Sądzimy, że szkolenia zaproponowane przez nas odpowiedziały potrzebom bibliotekarzy pracującym w powiecie działdowskim.

Artykuł sponsorowany

 

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!