Coraz więcej kobiet zaczyna działać w samorządach. W porównaniu do poprzedniej kadencji, we wszystkich analizowanych samorządach naszego regionu, nastąpił wzrost ilości przedstawicielek płci pięknej. Ewenementem jest Iłowo-Osada, gdzie w Radzie Gminy zasiada ich aż 66,7 proc. Kobiety mają większość w radach również w gminach Działdowo oraz Kozłowo.

Miesięcznik Samorządowy „Wspólnota” przygotował kolejny ciekawy ranking, tym razem dotyczący ilości kobiet w samorządach. Wynika z niego, że udział kobiet w różnych gremiach władz samorządowych, choć w  dalszym ciągu znacznie niższy od 50  proc., szybko się zmienia. - Najbardziej uderzająca jest zmiana odnosząca się do gmin wiejskich. Po wyborach w 1990 roku kobiet było tam niewiele ponad 9 proc., ale współcześnie ich udział przekracza 30 proc. Co ciekawe, w latach 90. wskaźnik feminizacji rad wiejskich był znacznie niższy niż w gminach miejskich, co można było tłumaczyć kulturowym konserwatyzmem wsi. Potwierdzeniem tego zjawiska był w 1998 i 2002 roku najwyższy udział kobiet w miastach na prawach powiatu. Potem to zjawisko zanikło. Od 2010 roku różnice między największymi i mniejszymi miastami oraz gminami wiejskimi niemal się zatarły – czytamy w raporcie, którego autorami są Paweł Swaniewicz i Julita Łukomska.

Więcej w aktualnym wydaniu TD.

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!