We wtorek, 28 maja o godz. 10.00 rozpoczną się obchody 78. rocznicy męczeńskiej śmierci patronów Działdowa abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego, zamordowanych w niemieckim obozie KL Soldau.

- Nasze stowarzyszenie organizuje te uroczystości po raz trzeci. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, jakże tragicznego wydarzenia. W tym dniu szczególnie chcemy pamiętać więźniów i ofiary niemieckiego obozu KL Soldau. Te obchody mają na celu propagowanie i utrwalanie historii miejsca, w którym okupant niemiecki walczył z polskością i kościołem katolickim, dokonując eksterminacji tysięcy naszych rodaków, za to tylko, że byli Polakami. Pamięć o tych, którzy tutaj zginęli za wiarę, wolność i niepodległość powinna trwać – ku pamięci zamordowanych i ku przestrodze przyszłych pokoleń — mówi prezes stowarzyszenia „Pamięć i Tożsamość” Zenon Gajewski.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 na placu obozowym. Tam odbędzie się Apel Pamięci oraz modlitwa. Złożone zostaną również kwiaty oraz znicze pod pomnikiem więźniów i ofiar obozu. Następnie wszyscy przejdą do auli CKU, gdzie odbędzie się konferencja naukowa „Niemcy ludziom zgotowali ten los. Eksterminacja inteligencji polskiej, w tym duchowieństwa w czasie II wojny światowej”. Podczas niej usłyszymy wykłady ks. dr Wojciecha Kućko (UKSW w Warszawie), dr Anny Jagodzińskiej (IPN Warszawa) oraz dr Marka Szymaniaka (Muzeum II wś Gdańsku).

Podczas konferencji odbędzie się również prezentacja publikacji pt. „Niemiecki obóz śmierci KL Soldau. Pamięć i zobowiązanie…” autorstwa Andrzeja Ruteckiego

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!