W połowie czerwca ubiegłego roku informowaliśmy o staraniach samorządowców powiatowych oraz gminnych w sprawie stworzenia w Iłowie-Osadzie komisariatu policji. Wszystko na to wskazuje, że wspólne działanie opłaciło się. Projekt budowy znalazł się w planach policji na rok 2018.

Gmina Iłowo-Osada liczy 7,5 tys. mieszkańców, a jej powierzchnia wynosi blisko 104 m kw. Dane te nie były przekonujące dla władz państwowych, by na terenie gminy stworzyć posterunek policji. Nie było roku, aby mieszkańcy nie zgłaszali problemu, iż najbliższe miejsce stacjonowania policji jest w Działdowie oddalonym od Iłowa o 12 km, a z najdalszych sołectw jest ponad 20 km. Mieszkańcy chcieli, aby komisariat powstał w ich gminie, ponieważ są sytuacje, że nie czują się bezpiecznie. Do działań włączali się samorządowcy. Dużo w tej sprawie robił radny powiatowy Roman Gąsiorowski, który zabiegał o komisariat kilka lat, jednak zawsze bezskutecznie. Po zmianach w parlamencie spróbował kolejny raz. Zachęcił kolegów radnych, aby wystosować apel o utworzenie posterunku i wysłać go do odpowiednich jednostek. Wniosek radnego został wysłuchany. Na sesji 25 maja radni przegłosowali stanowisko w tej sprawie. Zostało ono przekazane Komendzie Głównej Policji, posłom i senatorom z województwa warmińsko-mazurskiego, wojewodzie warmińsko-mazurskiemu, marszałkowi oraz radnej sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Teresie Nowakowskiej. Kilkanaście dni później, dokładnie 10 czerwca podobny apel wystosowała Rada Gminy Iłowo-Osada. Ponadto wójt Sebastian Cichocki poinformował, że on również rozmawiał w tej sprawie z wicewojewodą oraz komendantem wojewódzkim policji. Wysłał także stosowane pisma. – Myślę, że apel radnych wzmocni moje rozmowy i może coś z tego wyjdzie – mówił.

Wspólne zdanie wszystkich samorządowców, mówiące, iż komisariat w Iłowie jest potrzebny, a także wiele spotkań oraz wystosowane apele pomogły. Niedawno inwestycja została wpisana w plan modernizacji policji na rok 2018. Początkowo problemem było znalezienie miejsca, jednak tu z pomocą przyszli wójt Sebastian Cichocki oraz Rada Gminy, którzy przekazali na rzecz Skarbu Państwa działkę o powierzchni 18 arów znajdującą się przy ulicy Jagiellońskiej (obok dawnego przejazdu kolejowego). To właśnie tam powstanie nowy komisariat. Jak będzie wyglądał i kiedy zostanie oddany do użytku, tego jeszcze nie wiadomo. Inwestycję prowadzić będzie komendant wojewódzki. Będziemy informowali o niej na bieżąco.

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!