Od poniedziałku, 4 lutego uruchomione zostały dodatkowe przejazdy na terenie gminy Lidzbark. Dzięki staraniom burmistrza, Olsztyński Bus, świadczący usługi jako przewoźnik szkolny, w swoim rozkładzie zaplanował również trasy, z których korzystać będą mogli także inni mieszkańcy. Jedną z nowości jest długo wyczekiwana pętla Stare Dłutowo – Lidzbark. Nowe połączenia to pierwsza z pętli, o których burmistrz mówił w kampanii wyborczej. W kolejnych miesiącach uruchamiane będą następne połączenia, które jeszcze lepiej skomunikują gminę Lidzbark. Pełny rozkład autobusów dostępny jest na stronie Urzędu Miasta i Gminy.

We wtorek, 22 stycznia nastąpiła zmiana władzy w fotelu burmistrza Lidzbarka. W wyniku zwycięstwa w licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na jeden dzień najwyższe stanowisko w mieście objął pan Paweł Mostowicz. „Nowy burmistrz” o godzinie 7.30 zajął miejsce w gabinecie 9A przejmując fotel – jednodniowy symbol władzy. Paweł Mostowicz rozpoczął swój dzień od załatwienia spraw, z którymi gospodarz naszej gminy boryka się na co dzień. Następnie, w towarzystwie burmistrza Macieja Sitarka, zwycięzca licytacji przystąpił do przyjmowania interesantów.

Mieszkańcy Lidzbarka mogą składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców na ekologiczne. Program funkcjonuje od 2 lat, skorzystało z niego 56 rodzin, które otrzymały łącznie ponad 160 tys. zł. W tym roku urząd dofinansuje minimum 20 wymian. Nabór wniosków potrwa do końca marca. Więcej szczegółów można uzyskać w Urzędzie Miasta i Gminy. O przyznaniu dotacji decyduje kolejność zgłoszeń.

Po kilku dniach przerwy ponownie czynne jest lidzbarskie ambulatorium. W czwartek 10 stycznia, radni Rady Miejskiej w Lidzbarku przyjęli jednogłośnie zmiany do budżetu, zwiększając o 58 tys. zł kwotę przeznaczoną w tym roku na świadczenie usługi nocnej i świątecznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w lidzbarskiej przychodni. Usługę będzie świadczyć tak jak do tej pory szpital w Brodnicy, który wygrał przetarg.

W dniach 29-30 listopada odbyło się Walne Zgromadzenie Krajowej Sieci Miast Cittaslow. Gospodarzem zebrania członków sieci był Reszel. Sieć wybrała nowe władze oraz zarekomendowała burmistrza Lidzbarka Macieja Sitarka jako reprezentanta polskich członków w Cittaslow International. Tym samym burmistrz będzie reprezentował Lidzbark, województwo i sieć krajową na arenie światowej.

Idea Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Rok później cztery włoskie miasteczka powołały do życia międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow. Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do sieci „miast dobrej jakości życia” w 2006 roku, dzięki czemu kilkanaście miesięcy później powołano Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow. Obecnie w sieci, poza licznymi miastami z Warmii i Mazur, są również ośrodki z innych regionów Polski. Na całym świecie do ruchu należy blisko 240 miast z 30 krajów. Siedzibą biura Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow jest włoskie miasto Orvieto.

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!