Burmistrz Maciej Sitarek podpisał umowę na wykonanie prac związanych z modernizacją stadionu miejskiego w Lidzbarku. Zakładają one budowę kompleksu lekkoatletycznego oraz przebudowę boiska piłkarskiego. Koszt inwestycji to 4,7 mln zł.

Na realizację projektu Urząd Miasta i Gminy Lidzbark otrzymał dwa dofinansowania o łącznej wartości blisko 1,8 mln zł. - Otrzymaliśmy maksymalne dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury w kwocie 1,5 mln zł z programu budowy obiektów lekkoatletycznych. Kolejne 258 tys. zł nasza gmina otrzymała na modernizację stadionu piłkarskiego kilka miesięcy wcześniej – mówi burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek.

Obiekt na miarę 50-tysięcznego miasta
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak duży obiekt sportowy powstanie w Lidzbarku. - Powierzchnia samego boiska do piłki nożnej to 7810 m2, co odpowiada wielkości 4 boisk typu orliku, sama nawierzchnia tartanowa to kolejne 3160 m2, czyli następne 4 boiska tartanowe typu orlik – mówi z dumą burmistrz. Pierwszy etap modernizacji obiektu zakłada budowę stadionu lekkoatletycznego, który posiadać będzie elementy kategorii IV oraz V PZLA. - Jak to zostało trafnie nazwane, jest to hybryda. Żeby to zrozumieć, trzeba poznać wymagania, jakie muszą spełniać poszczególne kategorie stadionów. Nasz obiekt będzie posiadał 6 i 8 torów, strefę rozgrzewkową oraz konkurencje techniczne dla kategorii stadionu IVA. Natomiast nawierzchnia i zaplecze sanitarno-szatniowe odpowiadają kategorii VB – tłumaczy burmistrz. Jakie zatem imprezy będą mogły się odbywać na lidzbarskim obiekcie? To definiuje dokument wydany przez PZLA „Założenia dla projektantów stadionów LA”. - Mam złą wiadomość: nie będziemy mogli organizować Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich. Na stadionach podobnej klasy jak lidzbarski mogą się natomiast odbywać mitingi ogólnopolskie i Mistrzostwa Polski, oczywiście w wybranych konkurencjach. Imprezy, które odbyły się w ostatnich latach na podobnej klasy obiektach jak stadion lidzbarski, to Międzynarodowy Miting Skoku o Tyczce im. Tadeusza Ślusarskiego w Żarach, Mistrzostwa Polski w Wieloboju Seniorów i Juniorów w Bogatyni czy Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w biegu na 10 000m w miejscowości Postomino – mówi Maciej Sitarek. – W ministerstwie sportu i turystyki usłyszałem, że będziemy mieli świetny obiekt lekkoatletyczno-piłkarski na miarę 50-tysięcznego miasta - dodaje.

Szereg konsultacji
Zanim przystąpiono do sporządzania dokumentacji technicznej lidzbarskiego obiektu sportowego odbył się szereg spotkań. - Do samej koncepcji, która była pierwotnym dokumentem, na życzenie naszych lekkoatletów nanieśliśmy kilka poprawek. Wszystko po to, aby obiekt spełniał najwyższe oczekiwania. To na prośbę trenera lidzbarskich lekkoatletów zwiększyliśmy liczbę torów okólnych z 4 na 6 oraz torów na prostej z 6 na 8, dołożyliśmy wyposażenie lekkoatletyczne za prawie 400 tys. zł i zaplanowaliśmy część rozgrzewkową – mówi Maciej Sitarek. Wszystkie zmiany zostały uwzględniony we wniosku złożonym do Ministerstwa Sportu i Turystyki. - Warto także zaznaczyć, że w lutym 2017 roku przeprowadziliśmy konsultacje społeczne. Informacja o nich została opublikowana na stronie internetowej oraz w biuletynie informacji publicznej. Co ciekawe, te konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem – dodaje.

Stadion wykona firma z dużym doświadczeniem
Jak mówi burmistrz, ogłaszając przetarg, pracownicy urzędu dołożyli najwyższej staranności, aby nie tylko wybrać jak najlepszego wykonawcę, ale wybudować jak najlepszy obiekt na jaki stać gminę. - W specyfikacji przetargowej wymagaliśmy, aby potencjalnym wykonawcą mogła być firma, która posiada minimum 5-letnie doświadczenie w budowie obiektów lekkoatletycznych. Tak się też stało. Firma, która złożyła ofertę na budowę naszego obiektu, to GRETASPORT. Jest to firma, która powstała w 2004 roku na bazie grup, które już w roku 1999 jako jedne z pierwszych w Polsce rozpoczęły montaż syntetycznych nawierzchni poliuretanowych zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Doświadczenie brygad montażowych to ponad półtora miliona metrów kwadratowych ułożonych nawierzchni poliuretanowych. Od 2004 r. firma wykonała około 800 obiektów sportowych, m.in.: w Gdańsku, Katowicach czy Legnicy. Firma zdobyła także szereg nagród i wyróżnień m.in. Budowniczy Polskiego Sportu, finalista konkursu MODERNIZACJA 2015, International Award Leader in Prestige and Quaity – mówi Maciej Sitarek. Firma z Dąbrowy Górniczej zaoferowała 4 mln 698 tys. zł za wykonanie inwestycji i daje 66-miesięczny okres gwarancji.

Jakie stadiony powstają w innych miastach?
To, jak dobry stadion powstaje w Lidzbarku, można zauważyć porównując inwestycję do podobnych, które są budowane w okolicznych, większych od Lidzbarka miastach. Przykładowo w Nowym Mieście Lubawskim za 7 mln zł powstaje obiekt z bieżnią lekkoatletyczną o długości 400 m z 4 torami okrężnymi i 6 torami prostymi do biegów sprinterskich z nawierzchnią typu natrysk, taką jak na orlikach. Jest to obiekt, który będzie posiadał najtańszą nawierzchnię i mniej torów niż stadion lidzbarski. W Sierpcu za prawie 8 mln zł powstaje obiekt z bieżnią o długości 400m z 4 torami okrężnymi i 6 torami prostymi do biegów sprinterskich. Warstwą wykończeniową będzie nawierzchnia poliuretanowa typu natrysk. - Zarówno Nowe Miasto Lubawskie, jak i Sierpc planują nawierzchnie tańszą niż ta, którą została zaplanowana w Lidzbarku! Te obiekty będą także posiadały mniejszą liczbę torów niż planujemy wykonać w naszym mieście – mówi Maciej Sitarek. Natomiast w Brodnicy za 4,5 mln zł powstaje sama bieżnia lekkoatletyczna z nawierzchni poliuretanowej z 4 torami okólnymi i 6 na prostej. Podobny obiekt powstaje w Działdowie za 2,6 mln zł (bieżnia 6 torów okólnych i 4 na prostej z nawierzchnia z pełnego poliuretanu). - Zarówno Brodnica jak i Działdowo będą miały mniej torów niż obiekt lidzbarski, natomiast sama nawierzchnia poliuretanowa jest droższa, typowo startowa, do bicia rekordów. Przewidziany w Lidzbarku sandwich to nawierzchnia typowo treningowa, bardziej elastyczna – tłumaczy burmistrz.

Artykuł sponsorowany

 

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!